Vesmírné observatoře – Poznejte ty nejzajímavější

S vesmírem jako takovým souvisí velká spousta projektů a programů. Za většinou z nich stojí jako obvykle NASA. Patří mezi ně i vesmírné observatoře, o kterých řada lidí nemá ani tušení. Přitom takových řešení vytvořených pod taktovkou Národního úřadu pro letectví a vesmír je více než dost.

  • Hubblerův vesmírný dalekohled
  • Comptonova gama observatoř
  • Rentgenová observatoř Chandra

Hubblerův vesmírný dalekohled

Jeden z nejznámějších dalekohledů spadá do projektu a programu vesmírné observatoře NASA. Na dalekohled lze narazit pod zkratkou HST. Ta vznikla z anglického názvu Hubble Space Telescope. Jestliže Vás zajímají bližší a podrobnější informace související s tímto vesmírným dalekohledem, začtěte se do tabulky prezentované níže.

PředmětHodnota
Vynesení do vesmíru1990
Výška600 kilometrů
Nosná raketoplánDiscovery
MiseSTS-31
Informace spojené s Hubblerovým vesmírným dalekohledem.

O devět let později po Hubblerově vesmírném dalekohledu byl do vesmíru a kosmu vynesen další produkt spadající do programu vesmírné observatoře. Šlo o rentgenovou a unikátní observatoř Chandra. Jedná se o rentgenový dalekohled fungující na oběžné dráze Země. Vynesen byl raketoplánem Columbia v rámci mise STS-93.

Ostatní vesmírné observatoře

Mezi významné observatoře tohoto ražení se řadí také Comptonova gama observatoř. Ta byla vynesena do výšky 450 kilometrů a vypuštěna byla v roce 1991. O vynesení se postaral raketoplán Atlantis. Šlo o misi STS-37. Jeho cílem je předávat na Zemi obrazy neovlivněné zemskou atmosférou a podobné informace. Kapitolou samou o sobě je Spitzerův vesmírný dalekohled, který byl vypuštěn v roce 2003 a je dost známý. Jde o jeden z největších infračervených teleskopů stejně, jako byl kdysi největším radioteleskopem Arecibo. Spitzerův vesmírný dalekohled je určen k pozorování a zkoumání objektů v infračerveném oboru světla.

Vesmírné observatoře mají řadu odnoží

NASA pochopitelně neskončila jen u výše uvedených dalekohledů a observatoří. Za zmínku stojí i významný a populární projekt COBE. Šlo o první družici zaměřenou na kosmologii a vše s ní související. Z hlediska historie lze hovořit také o astronomickém teleskopu IRAS. Ten zaznamenával a detekoval neviditelné infračervené zdroje. Délka trvání této mise byla deset měsíců. A víte, kdo je nástupcem Hubblerova vesmírného dalekohledu? Je to vesmírný dalekohled Jamese Webba.