Stavební spoření vs. hypotéka – Vyberte si správně

Chcete si pořídit vysněné vlastní bydlení? Potom Vás určitě budou zajímat různé typy hypotéčních úvěrů. Ty ovšem nejsou tou jedinou cestou, jak se dopracovat k výstavbě rodinného domu, ke koupi bytové jednotky a podobně. V tomto směru se nabízí ještě stavební spoření. Porovnání obou těchto variant Vám přinášíme v následujících řádcích.

Rozdíly mezi stavebním spořením a hypotékou

Nejprve se pojďme na obě řešení podívat v trochu obecné rovině. Hypotéku asi není třeba podrobněji představovat. Stavební spoření je však trochu jiným produktem. Ve své podstatě spojuje spoření peněz s možností získat další prostředky na financování vlastního bydlení. Každý z těchto silných konkurentů skrývá určité klady a zápory.

Stavební spoření a hypotéka pod drobnohledem

Nejprve se pojďme zaměřit na hypotéku. Tu Vám může poskytnout nejenom bankovní instituce. Dnes jsou poměrně žádaným artiklem také nebankovní společnosti. I u hypotéky lze očekávat patřičné výhody a nevýhody. O tom se ostatně více dočtete v otázkách a odpovědích prezentovaných níže.

Jaké jsou klady hypotéky?

Obvykle získáte lepší úrokovou sazbu. Dále je do delší splatnost, takže i nižší měsíční splátky. Hypotéku lze mimochodem využít také v rámci refinancování stávajícího a nevýhodného hypotéčního úvěru.

Jaké jsou zápory hypotéky?

U hypotéky počítejte se zástavou nemovitosti. Standardně je stavěna na vyšší cílové částky. Oproti stavebnímu spoření může mít o trochu náročnější podmínky získání.

Jaké výhody a nevýhody má stavební spoření?

V tomto případě máte garantovanou úrokovou sazbu, není třeba předkládat výši příjmu, odpadají různé poplatky a mnohdy není nutná zástava nemovitosti. Nevýhodou je nutnost naspořit si patřičnou částku pro získání řádného úvěru. Někdy je vyžadován ručitel.

Co když nedosáhnu na řádný úvěr?

Alternativou je překlenovací úvěr. V jeho případě však získáte vyšší úrokovou sazbu. Během splácení hradíte úrok, nikoliv jistinu. Do té doby, než dosáhnete na řádný úvěr.

Co dalšího přináší ještě stavební spoření?

Je to určitě benefit v podobě zhodnocení naspořených peněz. Získat zároveň můžete státní podporu ve výši až 2 000 Kč ročně.